Den här särskrivningen handlar troligen om en direktöversättning från kinesiska alternativt från engelska. Det är ändå en särskrivning även om man i detta fallet kan ha förståelse och tolerans för att denna troligen varit omedveten.
Filip Lindholm
Filip Lindholm är skribent och språkentusiast på Skrivihop.se. Han skriver om svensk grammatik, stavning och vanliga språkfrågor med målet att göra regler och uttryck enkla att förstå. Filip har ett särskilt intresse för ord som ofta blandas ihop och hjälper läsarna att skriva tydligare och mer korrekt.
Vi använder cookies för att se till att vi ger dig den bästa upplevelsen på vår webbplats. Om du fortsätter att använda denna webbplats kommer vi att anta att du godkänner detta.